10 заповідей безпечного поводження із стрілецькою зброєю
1. Відносьтеся до будь-якої зброї як до зарядженого. Тримайте ствол зброї спрямованим у безпечному напрямі. Це найважливіше правило, за виконанням якого треба ретельно стежити незалежно від того, де ви знаходитеся і що робите. Безпечний - це напрям, при якому випадковий постріл не приведе до поранення вас або оточення. Будьте особливо обережні, заряджаючи або розряджаючи зброю. Виробіть звичку стежити за тим, куди спрямована зброя, будь вона у ваших руках або чужих. Не направляйте зброю на людей, і не дозволяйте цього робити іншим. Пояснюйте це найважливіше правило безпеки усім, хто має намір узяти в руки зброю. Якщо ви увесь час можете контролювати, куди спрямована зброя, при випадковому пострілі ніхто не постраждає.
2. Якщо ви не використовуєте зброю - розрядіть її і зніміть з бойового взводу. Заряджайте вашу зброю тільки на стрілецькому рубежі, і тільки коли ви готові стріляти. Розряджайте, як тільки закінчили - до того, як упакуєте її в чохол, повернетеся з нею в автомобіль або додому. Під розрядкою розуміється відсутність кулі в патроннику і зняття рушниці з бойового взводу. Якщо передаєте зброю іншій людині, переконайтеся, що вона не заряджена, або дотримуйтеся підвищеної обережності. Після перерви у використанні переконаєтеся, що зброя не заряджена, навіть якщо ніхто, окрім вас, нею не користувався.
Деякі рушниці після установки пружини на бойовий взвод розрядити можна тільки пострілом. При цьому пам'ятайте, що холостий постріл з ППП-рушниці робити забороняється - це може привести до поломки. Тобто для розрядки зведеної ППП-рушниці треба вистрілити кулею у безпечному напрямі (у пулеуловитель). Проте холостий постріл не шкодитиме більшості PCP - і CO2- рушниць. Зверніться до посібника користувача за уточненнями.
Безпечне зберігання пневматичної зброї так само важливе, як і безпечне використання. Тримайте зброю в сейфі або металевому ящику, в розрядженому і незведеному стані, замкнутою. Обмежте доступ до неї неповнолітніх - дітей і підлітків. Пам'ятайте, що в підлітковому віці зброя викликає значно більший інтерес і потяг. Відповідати ж за наслідки доведеться вам, як власникові зброї.
3. Не покладайтеся на запобіжник і вбудовані у зброю заходи безпеки. Відносьтеся до будь-якої зброї з почуттям, що вона може вистрілити у будь-який момент, навіть без натиснення на спусковий гачок. І запобіжник, і ударно-спусковой механізм - механічні пристосування. Як і будь-які інші, вони можуть вийти з ладу. В той же час, людська помилка (неправильне розбирання-складання, некоректне регулювання) - набагато вірогідніша причина випадкового пострілу.
Не торкайтеся до спускового гачка, поки ви не готові стріляти. Привчайтеся тримати палець чимдалі від спускового гачка (на скобі або за її межами). Не намагайтеся натискати на спусковий гачок, якщо зброя на запобіжнику. Вивчіть посібник користувача, щоб точно знать, як користуватися запобіжником на вашій зброї.
4. Будьте твердо упевнені у своїй цілі і в тому, що позаду неї. Куля не може зупинитися в повітрі. Ніколи не стріляйте до тих пір, поки не уявляєте собі точно, де завершить політ ваша куля і яку перешкоду вона зустріне на своєму шляху. Переконайтеся, що за мішенню знаходиться надійна перешкода, що обмежує політ кулі у разі як промаху, так і попадання. Ніколи не стріляйте "на звук", "на рух" або "на колір", якщо не бачите вашу ціль чітко і недвозначно.
5. Використайте тільки відповідні боєприпаси. Кожна зброя вимагає застосування боєприпасів певного калібру і типу. Використання інших може привести як до виходу зброї з ладу, так і до нещасних випадків внаслідок непередбачуваності результату пострілу. Вивчіть посібник користувача до вашої зброї з цього питання і строго наслідуйте його.
6. Якщо зброя не вистрілила при натисненні на спуск, будьте дуже обережні. Шанси на несподіваний і випадковий постріл при несправній зброї набагато вище, ніж зазвичай. Направте зброю у безпечне місце, і поводьтеся з нею максимально акуратно. Якщо зброя відмовила один раз, це може статися знову. Не використайте зброю, що відмовила, поки не встановите і не усунете причини несправності.
7. Використайте захист очей і слуху при стрільбі. Хоча це правило більше торкається вогнепальної зброї, деякі види пневматичних рушниць можуть бути дуже гучними в закритих приміщеннях. Застосовуйте саунд-модераторы, беруші або спеціальні навушники. Також пам'ятайте про високу небезпеку рикошетів, стріляючи на коротких дистанціях. Деякі види боєприпасів схильні до них значно сильніше, ніж зазвичай. Стрілецькі окуляри допоможуть виробити хорошу звичку і зберегти ваш зір.
8. Перед пострілом переконаєтеся в чистоті ствола. Наявність в стволі сторонніх предметів може як вивести зброю з ладу, так і значно відхилити кулю від передбачуваної траєкторії. Майте при собі комплект для чищення вашої зброї, і користуйтеся ним при щонайменшій підозрі на засмічення каналу ствола. Якщо в стволі застряг сторонній предмет, ні в якому разі не намагайтеся " вистрілити" його. Застосовуйте шомпол.
9. Не модифікуйте вашу зброю без належної підготовки, але доглядайте за нею регулярно. Модифікації і ремонт стрілецької зброї вимагають досвіду і підготовки. Пневматичної зброї це стосується повною мірою, особливо у випадку з РСР-рушницями і їх резервуарами повітря високого тиску. Серйозні роботи краще довірити досвідченому майстрові.
Будь-яка зброя схильна до зносу, потребує регулярного чищення і догляду, а також у своєчасній заміні зношених деталей. Велика частина рекомендацій по догляду за вашею зброєю, приведена в посібнику користувача до неї.
10. Стріляйте тверезим! Як і автомобіль, зброя - це предмет підвищеної небезпеки. Поранення або летальний кінець від пострілу в нетверезому стані - головна причина нещасних випадків при поводженні зі зброєю. Не торкайтеся до зброї після вживання алкоголю або інших речовин, що змінюють стан. Не давайте цього робити іншим. Будьте розсудливі.
Пояснюйте ці правила усім, хто може мати доступ до зброї, включаючи ваших близьких і дітей. Не бережіть заправлені балони високого тиску для PCP- пневматики в житлах і в автомобілі. Проводьте періодичне переобпресовування балонів і резервуарів, щоб бути упевненим в їх якості. Використовуйте здоровий глузд і завжди добре уявляйте собі наслідки своїх дій.